فرو آلیاژ - آلیاژ سازان اشتهارد

آشنایی با فرو آلیاژ ها

[تعداد: 2    میانگین: 4/5]

فروآلیاژ ها،

 

آلیاژ های دارای آهن هستند که به عنوان آمیژان و به صورت مواد افزودنی به مذاب فلزات و فولاد ها اضافه می شوند تا تغییرات مورد نظر را در خواص آنها ایجاد نمایند.

 

این مواد در صنایع ریخته گری، و تهیه فولاد استفاده میشوند.

 

از معروف ترین و پر مصرف ترین فروآلیاژ ها می توان از فروسیلیسیم ( فروسیلیس) نام برد.

 

استفاده وسیع از این آمیژان به منظور اکسیژن زدایی در فولاد ها و گرافیت زایی در تولید چدنهای گرافیتی و همچنین در تولید فولادهای ضد زنگ و نسوز باعث گردیده است که این محصول به یکی از پر مصرف ترین فرو آلیاژ ها در سطح بین المللی بدل گردد.

 

تاريخچه توليد فروآلياژها:

 

به طور كلي فروآلياژها كه سيليكون متال و فروسيليسيم نيز از نظر نحوه توليـد در ايـن رده بنـدي قرار مي گيرند تا قبل از سالهاي 1900 ميلادي مانند ذوب كانه هاي آهن يا سنگ هاي منگنز آهـن دار در بوته هاي گرافيتي و در كوره هاي زميني همراه با كك و ساير مواد احیا کننده انجام مي شـد.

 

محصـولات توليـد شده طبق اين روش از لحاظ كيفي فقط در موارد محدودي ارزش صنعتي داشتند.

 

با اين روش، فروآلياژهايي كه داراي نقاط ذوب بالا بودند، به علت عدم رسيدن به درجه حرارت هاي مناسب محصـولاتی غيـر یکنواخت تولید می کردند.

 

تا سـال 1920 آهن خام فقط در كوره بلند توليد مي شد. بنابراين در كوره بلند بجاي شارژ كردن كانه هاي آهن خالص، كانـه هـاي آهن منگنز دار، كروم دار و يا تيتانيم دار جهت توليد فروآلياژها شارژ مي شدند که این محصولات عیار بسیار کمی داشتند.

 

 

کوره های تولید فرو آلیاژ

 

با ساخته شدن ژنراتورها و ايجاد صنايع توليد نيروي برق، تاريخچه توليد فروآلياژها تكامل گسترده اي يافت و سپس فروآلياژهـا و از جملـه سيليكون متال و فروسيليسيم به توليد صنعتي رسيدند.

 

به اين ترتيب استفاده از كوره هاي قوس الكتريكي براي توليـد فروسیلیسیم و سـيليكون متـال بـه عنـوان بهترين راه تا امروز شناخته شده است.

 

کوره های تولید فرو آلیاژ موسوم به کوره های قوس الکتریکی زیر شارژی (Submerged Arc Furnace ) بهترین گزینه برای تولید بسیاری از فرو آلیاژ ها میباشد.

1 دیدگاه

  • ناصر احمدي

    با سلام و خسته نباشيد
    معدن سيليسي داريم که درجه خلوص 97درصد به بالاست و خاکستري در ضمن وسايل و امکانات برا دانه بندي هم داريم اگه به کارتون مياد و مورد مصرفشو داريد لطفا جهت فروش به واحد شما راهنماييمون کنيد با تشکر احمدي

  • ارسال دیدگاه

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *